İNOVASYON

Hibrit Polimer Üretimi

Promast Türkiye'nin ilk hibrit polimer üreticisidir. Silan sonlu polieter yapısına sahip hibrit polimerlerin, SPM Teknolojisi ile ilk kez üretilmesiyle çok sayıda, yüksek performanslı ve çevre dostu mastik ve yapıştırıcı ekonomik anlamda tüketicinin hizmetine sunulacak.

Silikon ve poliüretan bazlı ürünlerln avantajlarını birarada toplayıp dezavantajlarını dışarıda bırakan hibrit bazlı yapıştırıcı ve mastikler, insan sağlığına zarar veren unsurlar içermedikleri için son yıllarda Avrupa'da pazar paylarını önemli ölçüde büyütmüşlerdir.  AB Ülkelerinde İzosiyanat içeren mastik ve yapıştırıcıların ambalajlarının üzerlerine kansere neden olabilecekleri yönünde ifadelerin eklenmesi, bununla birlikte hibrit ürünlerin pek çok bakımdan daha yüksek performans göstermeleri son kullanıcılarda hibrit ürünlere yönelik büyük bir talep oluşturdu.

Ne var ki  bu teknolojinin son kullanıcılara çok yüksek fiyatlarla ulaşıyor olması nedeniyle Türkiye'de hibritlerin kullanım oranları ancak yüzde 1-2 mertebesinde kaldı. İşte Promast böyle bir ortamda KOSGEB'in ar-ge ve inovasyon destek programının da desteğiyle ilk kez silan sonlu polieter hibritleri üretmiş ve bu hibrit polimerlerle tüketicinin hizmetine çok sayıda yapıştırıcı ve mastik sunma aşamasına gelmiştir.