PRATİK BİLGİLER

PU Köpük plastik yüzeylere yapışabilir mi?

Polistiren (EPS, XPS gibi), rijit poliüretan levhalar, polyester ve sert PVC gibi plastiklere güçlü yapışma bekleyebilirsiniz. Buna karşılık PE, PP, silikon ve Teflon gibi plastiklere memnun edici yapışma performansı elde edilemiyor. 

Tenekenin içeriğini henüz bitirmedim ama içerisinde kuruyan köpük uygulama pipetini kullanılmaz hale getirdi. Ne yapabilirim?

Promast Pipettes yedek pipet seti bu gibi durumlarda elinizdeki tenekeyi tekrar tekrar kullanmanıza imkan sağlayabilir.

Yedek pipetiniz yoksa, elinizdeki içerisinde sertleşmiş PU köpük bulunan pipetin ucunu keserek köpüğünüzü tekrar kullanabilirsiniz.

 Tenekenin içeriğini henüz bitirmedim ama içerisinde kuruyan köpük uygulama pipetini kullanılmaz hale getirdi. Ne yapabilirim?
Aerosol PU Köpükleri ses izolasyonu için kullanabilir miyim?

Ağırlıklı kapalı hücreli oldukları için aerosol köpükler öncelikle ısı izolasyonu sağlarlar. Açık hücreli bir köpük olan Promast Flexy ise ses izolasyonu açısından çok daha etkilidir. Aerosol PU Köpükleri ses izolasyonu için kullanabilir miyim?
Aerosol PU Köpükler yüksek sıcaklıklara dayanıklı mıdır?

Pek çok durumda hayır. Aerosol PU köpüklerin yapıları, 90C üzeri sıcaklıklara uzun süre maruz kalmaları durumunda bozuluyor.  130C ve üzeri sıcaklıklara ise ancak saatler boyunca dayanabilirler.Aerosol PU Köpükler yüksek sıcaklıklara dayanıklı mıdır?
Kurumuş/sertleşmiş PU Köpük yanıcı mıdır?

Evet, hem de fena halde. Organik bir ürün olan PU Köpük ateşe maruz kaldığında hızla yanıcıdır. Bunun istisnası yanmaya karşı dirençli PU köpüklerdir.

DIN 4102 standartına göre B2 sınıfındaki köpükler ateş kaynağından uzaklaştırıldıklarında kendi kendilerine sönebilirler. Aynı standarta göre B1 sınıfı kabul edilen köpüklerin ise tutuşmaya karşı belirli bir süre dirençleri vardır.

Uygulama tabancasını köpük temizleyici ile temizleyebilir miyim?

Köpük temizleyiciler aseton ve benzeri solventler içerirler. Bu tip bir solvent uygulama tabancasının içerisindeki poliüretanı çözerek ancak ince bir zarın çeperlerde kalmasına engel olamayacaktır. Bu durum zamanla tabancanızın tıkanmasına neden olabilir.

Bu nedenle, sürekli tenekenin üzerinde bırakılması köpük tabancasının kullanım ömrünü arttıracaktır.Uygulama tabancasını köpük temizleyici ile temizleyebilir miyim?
Tükettiğim aerosol köpük tenekesini çöpe atabilir miyim?

Pek çok AB Ülkesi'ndeki uygulamanın aksine maalesef ülkemizde tüketilmiş aerosol köpük tenekelerini geri dönüşüm için toplayan bir kurum bulunmuyor. 

Sonuna kadar kullanılsa dahi her tenekenin içerisinde 20-40 gram poliüretan polimer ve itici gaz karışımı kalabiliyor ki bu çevre kirliliği açısından bir risk oluştuyor. Bu nedenle atmadan önce en azından tenekenin bir süre başaşağı bekletilip içeriğinin tamamen boşaltılmasını tavsiye ediyoruz.Tükettiğim aerosol köpük tenekesini çöpe atabilir miyim?
Kıyafetime PU köpük bulaştı, ne tavsiye edersiniz?

En sevdiğiniz kıyafetinizle PU köpük uygulamayınız! Köpük bulaşan kıyafetler derhal aseton benzeri bir solvent ile temizlenmelidir. Köpüğün  kıyafetin üzerinde kuruması durumunda yapılabilecek fazla bir şey kalmıyor.

Aerosol PU Köpükleri uygulamak için özel bir yüzey hazırlığı yapmama gerek var mı?

Hayır. Sadece yapışmaya zarar verebilecek yağ, kir ve toz benzeri maddelerden yüzeyi temizlemelisiniz. Ayrıca, uygulama yüzeyi nemli olabilir ama donmuş-buzlu olmamalıdır.Aerosol PU Köpükleri uygulamak için özel bir yüzey hazırlığı yapmama gerek var mı?
Çok düşük sıcaklıklarda köpük uygularken nelere dikkat etmeliyim?

Hava sıcaklığı ne kadar düşük olursa olsun tenekeyi ısıtarak oda sıcaklığına getirmeniz uygulama performansını arttıracaktır. 

Ayrıca, düşük sıcaklıklarda havadaki nem önemli ölçüde azalacağından kurumak için neme ihtiyaç duyan tek komponentli aerosol köpük geç kuruma sorunu yaşayabilir. Bunu azaltmak için uygulama yüzeylerini nemlendirebilirsiniz.

Promast Extreme Kışlık Köpük düşük sıcaklıklarda en iyi performansı verecektir.Çok düşük sıcaklıklarda köpük uygularken nelere dikkat etmeliyim?
Aerosol PU Köpükler ortalama kaç ay raf ömrüne sahiptirler?

Oda sıcaklığında depolanmaları durumunda üretim tarihinden itibaren 18 ay sonraya kadar kullanılabilirler.  Ne var ki yüksek sıcaklıklarda depolama bu süreyi hızla aşağı çeker. Örneğin, 45C'den depolanan bir köpüğün raf ömrü sadece 4 aya kadar düşebilir.  Aerosol PU Köpükler ortalama kaç ay raf ömrüne sahiptirler?
Çok düşük sıcaklıklarda kurumuş/sertleşmiş köpüğün stabilitesi var mıdır?

Evet, -30C'ye kadar çok düşük sıcaklıklarda dahi sertleşmiş PU köpük stabildir.Çok düşük sıcaklıklarda kurumuş/sertleşmiş köpüğün stabilitesi var mıdır?
Tenekenin sıcaklığı ile elde edeceğim köpüğün performansı arasında bir ilişki bulunuyor mu?

Kesinlikle! Bu nedenle maksimum performans için köpüğün uygulanacağı ortam sıcaklığı ne olursa olsun, tenekenin oda sıcaklığında olması tavsiye ediliyor. Bu amaçla tenekenin uygulama öncesi bir süre oda sıcaklığında bekletilmesi önerilebilir.Tenekenin sıcaklığı ile elde edeceğim köpüğün performansı arasında bir ilişki bulunuyor mu?
Uygulama yüzeylerini nemlendirmenin somut faydaları nelerdir?

Yüzeye yapışma gücünün artması, daha hızlı kuruma ve hücre yapısının iyileşmesi bu faydaların başında geliyor.Uygulama yüzeylerini nemlendirmenin somut faydaları nelerdir?
Emniyet valfli köpük ne anlama geliyor?

Aerosol PU Köpüklerde kullanılan standart kauçuk ventillerin aksine, hiçbir şekilde yapışma ve bloke olma riskleri bulunmayan mekanik ventillere ülkemizde emniyet ventili ismi verilmiş. Bu özelliği nedeniyle mekanik ventili taşıyan PU köpükler bloke olmaksızın tekrar tekrar kullanılabiliyorlar.

Bu noktada yeni nesil kauçuk ventillerin yapışma ve bloke olma risklerinin çok daha az olduğunu ve bu nedenle mekanik ventillere aralarındaki farkların oldukça azaldığını hatırlatmakta fayda olabilir.

Temizlemeye fırsat bulamadan PU köpük ellerimde kurudu. Yapabileceğim bir şey var mı?

Aseton benzeri bir solvent kurumuş PU köpüğün yumuşamasına yardımcı olabilir. Ciltte kuruyan PU köpüğün çözülmesi birkaç gün alabilir.

PU Köpük Tenekesinin patlama riski var mıdır?

Aerosol bir ürün olduğu için PU Köpük tenekesi yüksek basınç altında yanıcı itici gazlar içerir. Direkt alev kaynağına veya çok yüksek sıcaklıklara maruz bırakılması durumunda her aerosol üründe olduğu gibi patlama riski bulunmaktadır.PU Köpük Tenekesinin patlama riski var mıdır?
Yeni uyguladığım PU Köpüğü elimle düzeltebilir miyim?

İzosiyanat içerdikleri için ıslak PU Köpüklerle cildin teması minimumda tutulmalıdır. Nitekim pek çok AB Ülkesi'nde aerosol PU Köpüklerin yanısıra eldiven verilmesi bir zorunluluk haline getirildi. Bu doğrultuda Promast Türkiye'de ilk kez, satışa sunduğu köpüklerin önemli bir kısmında tek kullanımlık eldiven hediye ediyor.Yeni uyguladığım PU Köpüğü elimle düzeltebilir miyim?
Peki, aynı tabancayı Köpük Temizleyici üzerinde bırakabilir miyim?

Güçlü solventler içeren Köpük Temizleyici 15 dakikadan daha uzun süre tabancanın üzerinde tutulmamalı.Peki, aynı tabancayı Köpük Temizleyici üzerinde bırakabilir miyim?
Köpük tabancasını uygulama sonrasında aerosol teneke üzerinde bırakabilir miyim?

Elbette. Uygulama tabancası, içeriği tüketilene dek aerosol tenekenin üzerinde bırakılabilir. Bunun alternatifi tenekeden çıkarılan tabancanın Köpük Temizleyici ile temizlenmesidir.Köpük tabancasını uygulama sonrasında aerosol teneke üzerinde bırakabilir miyim?
Aerosol köpükleri uygulama öncesi neden çalkalamam gerekiyor?

Tenekenin içerisinde poliüretan pre-polimer ve basınç altında (sıvı formda) itici gazlar bulunuyor. Yeterli çalkalama itici gazların ve pre-polimerin olabildiğince homojen bir karışım halini almasına imkan veriyor. Bunun sonucu olarak bir tenekeden elde edilecek verimin artması ve daha düzgün hücre yapısına sahip bir köpük elde edilmesi bekleniyor.Aerosol köpükleri uygulama öncesi neden çalkalamam gerekiyor?
Köpüğün verimi ne anlama geliyor?

Bir tenekeden kaç litre köpük elde ettiğiniz verim olarak değerlendiriliyor. Pipetli köpüklerde verim 25-40 litre arasında iken tabancalı köpüklerde verim 40-65 litre arasında değişiyor. Verimin yükselmesi köpüğün densitesinin düşmesi dolayısıyla mekanik özelliklerinin zayıflaması anlamına geliyor.Köpüğün verimi ne anlama geliyor?
Raf ömrünün sonuna yaklaşmış bir köpüğü kullanmamda ne gibi bir sakınca olabilir?

Aerosol tenekenin içerisindeki poliüretan pre-polimer, ürünün son kullanma tarihi yaklaştıkça hissedilir ölçüde kalınlaşır. Bu durumun son kullanıcı için en önemli sonucu bir tenekeden elde edilecek köpük miktarının (verim) azalması olacaktır.Raf ömrünün sonuna yaklaşmış bir köpüğü kullanmamda ne gibi bir sakınca olabilir?
Haftalar/aylar önce kullandığım köpük bugün çalışmadı, neden olabilir?

Tenekenin üzerindeki ventil tıkanmış olmalı. Mekanik yöntemlerle ventilin içerisindeki kurumuş köpüğü temizlemeyi deneyebilirsiz. Bu durumun tekrarlanmaması için uygulamanın hemen sonrasında ventilin içerisindeki ıslak köpüğü aseton benzeri bir solvent ile temizleyebilirsiniz.

Özellikle sıcak ve nemli hava şartlarında ventilin tenekenin içerisindeki kısmının yapışması ve bloke olması mümkün olabiliyor. Bu tip durumlarda köpük tekrar kullanılamayabiliyor. Ne var ki yeni nesil yapışmayan ventiller bu tip sıkıntıları önemli ölçüde azaltıyor

 Haftalar/aylar önce kullandığım köpük bugün çalışmadı, neden olabilir?
Uygulama sırasında köpük dik yüzeyde akma yapıyor, neden olabilir?

Köpüğün yüzeylere yapışma gücü ağırlığının altında kalıyor olmalı. Köpüğün temas ettiği yüzey alanını arttırmayı deneyiniz. Örneğin iki değil üç yüzeye temas eden köpüğün dik yüzeyde tutunma şansı artacaktır.

Köpükler zaman zaman kendi içlerinde akma yapıyor olabilirler. Bu durum daha çok bir formülasyon hatasının sonucudur.Uygulama sırasında köpük dik yüzeyde akma yapıyor, neden olabilir?
Yapıştırıcı Köpüklerin standart köpüklerden farkı nedir?

Standart köpüklerin yapıştırma değil boşluk doldurma performansları arttırılmıştır. Buna karşılık yapıştırıcı köpükler daha mukavemetli, yüzeylere daha güçlü yapışan ve az büyüyen köpüklerdir.Yapıştırıcı Köpüklerin standart köpüklerden farkı nedir?
Tabancalı köpük ne anlama geliyor?

Tabancalı köpükler, sürekli köpük kullanma durumundaki ustalara, ekonomik ve teknik anlamda pek çok avantaj sunarlar. Bunların başında bir tenekeden elde edilecek köpük miktarının %50'ye kadar artıyor olması gelir. Böylece uygulamacı usta çok daha az sayıda teneke köpük kullanarak uygulamasını bitirebilir.

Tabancalı köpükler standart köpüklere kıyasla oldukça sınırlı büyüme yaparlar ve bu özellikleriyle başta kapı montajı için ideal bir seçenektirler. 

Üzerinde durulması gereken diğer önemli bir nokta ise tabancalı köpüklerin pipetli köpüklere kıyasla daha hafif olmalarıdır. Bu sayede özellikle geniş aralıklarda dik yüzey stabiliteleri daha yüksektir.

Tabancalı köpüğü kullanırken dikkat edilmesi gereken bir husus kaliteli uygulama tabancası kullanılmasıdır. Promast, tabancalı köpüklerin performansını maksimuma çıkartacak İtalyan malı yüksek kaliteli tabancaların satışını yapmaktadır.Tabancalı köpük ne anlama geliyor?
Özel bir proje için renkli köpükler bulabilir miyim?

Türkiye'de ilk kez Promast Rainbow serisinde kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor renklerde PU köpükler kullanabilirsiniz.Özel bir proje için renkli köpükler bulabilir miyim?
Kışlık Köpükler ne anlama geliyor?

+10C'nin altındaki sıcaklıklarda aerosol tenekenin basıncı düşer. Dahası, tenekenin içerisindeki sıvı poliüretanın kalınlığı oldukça artar.  En kötüsü, düşük sıcaklıklarda havadaki nem miktarı çok azaldığı için kurumak için neme ihtiyaç duyan köpük kurumakta oldukça zorlanacaktır.  Sonuç olarak standart köpükler düşük sıcaklıklarda tenekeden zorlukla çıkacak, yapıları bozulacak ve çok geç kuruyacaklardır.  Sizi tüm bu sıkıntılardan kurtaracak olan ise kışlık köpüktür.

Kışlık köpükler sadece düşük sıcaklıklarda değil, ortamdaki nemin sınırlı olduğu kuru iklimlerde de yüksek performans gösterirler.

Önemli diğer bir detay ise kışlık köpüklerin nispeten sıcak havalarda ve yaz aylarında da kullanılabilmeleridir.Kışlık Köpükler ne anlama geliyor?
Derin ve geniş bir boşluğu doldurmam gerekiyor, aerosol PU köpüklerden yararlanabilir miyim?

Aerosol PU köpükler tek komponentli ürünler oldukları için kurumak/sertleşmek için neme ihtiyaç duyarlar. Bir sıra uygulama yapıp, kuruma sonrası ikinci bir sıra uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak; neme ihtiyaç duymaksızın kuruyan çift komponentli aerosol köpükten yararlanabilirsiniz.Derin ve geniş bir boşluğu doldurmam gerekiyor, aerosol PU köpüklerden yararlanabilir miyim?
Az büyüyen köpük daha mı iyiymiş?

Herkes için değil! Kapı montajı yapan bir usta için bu doğru olabilir zira aşırı büyüyen bir köpük kapı çerçevesini kasabilir. Ne var ki genel amaçlı boşluk doldurma uygulamaları için fazla büyüyen köpükler tasarruf sağlayabilirler.Az büyüyen köpük daha mı iyiymiş?
Satın aldığım her köpük farklı oranda büyüme yapıyor, bunun nedeni nedir?

Aldığınız köpüğün hangi uygulama için formüle edildiğine dikkat ediniz. Üreticinin formülasyonu, kullanılan aksesuarlar (pipet genişliği, tabanca vs.) ve köpüğün dizayn edildiği uygulama alanı çok farklı büyüme oranlarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Dahası, aynı ürün farklı hava koşullarında farklı oranlarda büyüme yapabiliyor.

Uygulama öncesi köpüğün ufak bir alanda test edilip büyüme miktarının tespit edilmesinde fayda olabilir.

 Satın aldığım her köpük farklı oranda büyüme yapıyor, bunun nedeni nedir?
PU Köpüklerin üzerini boyamamın ne gibi bir faydası olabilir?

PU köpük direkt güneş ışığına dayanıklı değildir. Zamanla  rengi bozulacak ve mekanik özellikleri zayıflayacaktır. PU köpüğün üzerinin boyanması işte bu negatif etkileri zayıflatacaktır. 

Dış mekanlarda sürekli kullanım için Promast Black -dış mekan köpüğü- bu etkilere karşı performansı arttırılmış bir üründür.PU Köpüklerin üzerini boyamamın ne gibi bir faydası olabilir?
PU Köpüğü sürekli dik vaziyette depolamak zorunda mıyım?

Tenekenin üzerindeki ventil ve tenekenin içerisindeki poliüretan, uzun süre temas etmeleri durumunda (poliüretanın oldukça yapışkan bir malzeme olduğunu hatırlayınız) ventilin plastik ve kauçuk kısımları yapışıp bloke olabilir. Bu riski azaltmak için dik durumda depolamak tavsiye ediliyor.  İyi haber şu ki yeni nesil ventiller bu soruna karşı oldukça dayanıklılar ve tenekenin başaşağı depolanması durumunda dahi yapışma yaşanmıyor.PU Köpüğü sürekli dik vaziyette depolamak zorunda mıyım?